Z ostatniej chwili

Zadania rodziców chrzestnych

Rodzice chrzestni to bardzo ważne osoby, w życiu każdego dziecka. Chyba każdy z nas ma kontakt przynajmniej z jednym ze swoich rodziców chrzestnych, zaprasza ich na ważne imprezy oraz wydarzenia w swoim życiu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jakie są zadania rodziców chrzestnych, wobec dzieci, których przybranymi rodzicami się stają. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że rola rodziców chrzestnych jest bardzo istotna, nie tylko podczas przygotowań dziecka do chrztu, lecz także przez całe jego życie. Przede wszystkim w zależności od regionu Polski, w którym mają odbyć się chrzciny oraz od rodzinnej tradycji, matka chrzestna ma różne zadania. Zwykle najczęściej możemy się spotkać ze zwyczajem kupowania ubranka dla malucha i pieczeniem tortu. Generalnie jej zadanie jako matki chrzestnej powinno polegać głównie na pomocy w kształtowaniu religijności dziecka i jego rozwoju duchowego. Natomiast zadania ojca chrzestnego również mają duże znaczenie, gdyż jak mówi prawo kanoniczne powinien on dbać o to, aby dziecko prowadziło chrześcijańskie życie. Dodatkowo ojciec chrzestny powinien być dla malucha autorytetem, wspierać go i być jego duchowym przewodnikiem. Poza tym pamiętajmy, że wybieramy rodziców chrzestnych dla naszej pociechy na całe życie, dlatego zwracajmy więc uwagę na to, jakimi są ludźmi. Gdy jednak się wahamy, zapytajmy sami siebie, komu powierzylibyśmy pod opiekę dziecko, gdyby nas zabrakło.

Warto także wiedzieć, że chrzestni, według Kodeksu Prawa Kanonicznego są po to, by pomagać rodzicom w wychowaniu potomka w swojej wierze oraz dbać aby dziecko było świadome swojej przynależności do Kościoła. Przede wszystkim powinni oni dawać przykład: jak żyć po chrześcijańsku, to ich pierwszy i najważniejszy obowiązek. Musisz wiedzieć, że już podczas ceremonii Chrztu Świętego rodzice chrzestni mają swoje pierwsze zadania. Generalnie przyjęło się, że matka chrzestna jest odpowiedzialna za ubiór dziecka oraz białą szatę- symbol oczyszczenia. Natomiast ojciec chrzestny kupuje świecę- symbol światła Chrystusa. Niestety, ale często jest tak, że rodzice nie do końca zastanawiają się kogo wybierają na chrzestnych, a później decyzja ta okazuje się być złą. Nigdy, przenigdy nie powinno wybierać się rodziców chrzestnych poprzez zawartość portfela. Warto pomyśleć kto będzie służył Waszemu dziecku zawsze pomocą.

Jeżeli zaś chodzi o prezent od rodziców chrzestnych to dziś na rynku mamy wiele możliwości, bardzo duży wybór pamiątek: od srebrnych obrazków, po smoczki czy grzebienie. Wszędzie personalizacja, dedykacje. Można dać totalnie unikatowy prezent, niekoniecznie gotówkę. Chyba, że rodzice dziecka akurat zbierają na np urządzenie jego pokoju. Poza tym nigdzie nie ma wytycznych, że ojciec chrzestny musi dać minimum 300 złotych. Jeżeli nie da ani złotówki a sprezentuje coś od serca- będzie dużo lepiej! Dobrym pomysłem może być pierwsza Biblia.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak dobrze bawić się na studniówce oraz jak zorganizować wesele i chrzciny. Zapraszamy do czytania!

Często czytane

Ubranka do Chrztu Świętego
Zadania rodziców chrzestnych
Wyjątkowe prezenty na chrzest

Świeże newsy branżowe

Chrzciny – w domu czy w restauracji
Chrzest dziecka – obowiązki rodziców
Czy warto organizować wesele?
© Copyright ostbahn. All Rights Reserved.