Z ostatniej chwili

Chrzest dziecka – obowiązki rodziców

Trzeba przyznać, że Chrzest Święty dziecka to uroczystość, za którą odpowiedzialni są głównie rodzice. Poza tym jest to także wydarzenie, które może zaabsorbować ich uwagę o wiele wcześniej, a starania związane z tym sakramentem – wzbogacić duchowo. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący obowiązków rodziców na Chrzcie Świętym. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że także rodzice mogą się bowiem przygotować do świadomego uczestnictwa w Chrzcie dziecka – nawet zanim się ono urodzi! Musisz wiedzieć, że w niektórych parafiach organizowane są spotkania dla rodziców, przyjmujące formę katechezy. Mało tego, prócz symboliki Chrztu Świętego, można zapoznać się na nich z obowiązkami, jakie spoczywają na rodzicach (także chrzestnych) w związku z tym sakramentem. Co ciekawe organizowane są dla nich również specjalne konferencje. Generalnie rzecz ujmując Chrzest Święty dziecka to moment sprzyjający pogłębieniu wiary, a także refleksji nad wartościami, jakie będziemy chcieli wprowadzić w życie naszej rodziny i wychowanie malucha. Czasami takie spotkania mogą być bardzo cenne, bowiem żyjemy w czasach laicyzacji chrześcijańskich rodzin – o religii wiemy coraz mniej, rzadziej praktykujemy, a wychowanie jest narażone na ubytek tradycyjnych wartości i zaniedbanie. W związku tym przed Chrztem Świętym dziecka można pomyśleć także o spowiedzi.


Jednak poza duchowymi przygotowania, rodzice mają też materialne obowiązki, jakimi są: sporządzenie aktu w kancelarii parafialnej (dokumenty, jakie należy dostarczyć to świadectwo urodzenia dziecka oraz świadectwo ślubu kościelnego rodziców, dane osobowe rodziców chrzestnych oraz zaświadczenie z ich parafii o możliwości pełnienia roli przewodników duchowych dziecka), nadanie imienia dziecku, nakreślenie znaku krzyża na czole dziecka (zaraz po uczynieniu tego przez księdza, lub innej osoby upoważnionej do przeprowadzenia Chrztu Świętego), złożenie wyznania wiary, zaniesienie niemowlęcia do chrzcielnicy, odebranie od księdza zapalonej świecy i trzymanie jej podczas Chrztu Świętego, wybór chrzestnych dla dziecka, uzgodnienie z proboszczem daty Chrztu Świętego (należy zgłosić się min. 3 tygodnie przed Chrztem Świętym), nabycie białej szaty oraz dużej świecy (gromnicy), publicznie wypowiedziana prośba o Chrzest Święty dziecka oraz deklaracja, że wychowa się je w wierze katolickiej. Następnie, pod koniec uroczystości rodzice zostają pobłogosławnieni przez księdza. Jest to bardzo ważny gest, dlatego naprawdę warto dobrze przygotować się do sakramentu Chrztu Świętego także duchowo, aby stanowić odpowiedni autorytet dla swojego dziecka i zapewnić mu przyszłe życie w wierze chrześcijańskiej.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz porady jak dobrze bawić się na studniówce oraz jak zorganizować wesele i chrzciny. Zapraszamy do czytania!

Często czytane

Ubranka do Chrztu Świętego
Zadania rodziców chrzestnych
Wyjątkowe prezenty na chrzest

Świeże newsy branżowe

Chrzciny – w domu czy w restauracji
Chrzest dziecka – obowiązki rodziców
Czy warto organizować wesele?
© Copyright ostbahn. All Rights Reserved.